میز خدمت الکترونیک

مراقبت از راههای دستیابی به عروق (فیستول و یا گرافت بین شریان و ورید)

 
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۹/۱۱/۲۸ | 
 
 
 

بیمار عزیز:

شما برای انجام همودیالیز به فیستول یا گرافت خود که ارتباطی است بین شریان و ورید و موجب دسترسی بهتر به جریان خون می شود، نیاز مبرم دارید. لذا با رعایت نکات ذیل می توانید طول عمر فیستول یا گرافت خود را طولانی تر نموده و از عوارضی مانند عفونت و از کار افتادن آن جلوگیری نمایید.

  • بعد از ایجاد فیستول شریانی-وریدی برای جلوگیری از تورم ، تا چند هفته عضو را بالا نگهدارید.
  • برای کشیدن بخیه محل جراحی پس از یک ماه از تعبیه فیستول، حتماً با پزشک مربوطه هماهنگ شود.
  • جهت بالا بردن کارایی فیستول، در دست فیستول دار با ساتفاده از خمیر مجسمه سازی ورزشهای لازم را انجام دهید.
  • در مورد زمان شروع همودیالیز از طریق فیستول و یا گرافت شریانی-وریدی، با پزشک خود مشورت کنید و تا زمانی که پزشک اجازه انجام همودیالیز از طریق آنها را نداده، اقدام به استفاده از آن ننمایید.
  • سه روز پس از جراحی تعبیه فیستول، پانسمان ناحیه باز شده و روزانه با آب و صابون شستشو شود. برای پیش گیری از تماس می توان از یک گاز کوچک برای بستن ناحیه استفاده نمود.

در صورت نشت خون یا عفونت، حتماً به پزشک مربوطه مراجعه شود.

از دست دارای فیستول نباید فشار خون گرفت ( زیرا سبب پارگی فیستول می شود) نباید در دست فیستول دار تزریق انجام شود.

حتی الامکان از دست فیستول دار نمونه خون گرفته نشود و فقط جهت دیالیز، تزریق در آن انجام گیرد.

هر روز محل فیستولرا از نظر علائم تورم، قرمزی، عفونت و گرما کنترل نمایید.

هر روز عملکرد فیستول را با گذاردن آرام دست بر روی فیستول و کنترل جریان خون و ارتعاش آن زیر دستتان بررسی نمائید و در صورت کاهش ارتعاش و یا احساس نبض در آن ، بلافصله به پزشک خود اطلاع دهید.

موقع دراز کشیدن متوجه باشید که فشاری به ناحیه فیستول وارد نشود و روی دست فیستول دار نخوابید

از انجام کارهای سنگین  و بلند کردن اجسام سنگین ( بالای ۲ کیلوگرم) با دست فیستول دار خودداری نمایید.

از پوشیدن لباسهای تنگ که باعث فشار به محل فیستول می شود، خودداری کنید بهتر است ساعت و دستبند در دست فیستول دار نداشته باشید.

در روزهای اول پس از تعبیه فیستول شریانی-وریدی فشارخون سیستولیک خود را در حد mmhg ۱۵۰-۱۴۰ نگهدارید و از کاهش آن جلوگیری کنید تا جریان خون و فشار مناسبی به فیستول برسد در صورت احساس افت فشار خون، دراز کشیده و پاهای خود را بالاتر از سطح بدن قرار دهید.

علائمی مثل بی حسی، خارش، درد، عفونت و یا هر نوع برجستگی غیر طبیعی عروق و محل سوزنها  را به پزشک یا پرستار دیالیز خود گزارش کنید.

قبل از هز دیالیز، دست فیستول دار را با آب و صابون بشوئید. بعد از دیالیز از فشار مناسب در محل خروج سوزنها برای بند آمدن خون استفاده نمایید.

میتوانید در روز دیالیز ا زکمپرس سرد و روزهای بعد ، از کمپرس گرم در محل تزریق و عروق استفاده کنید . مراقب باشید روی فیستول کمپرس نگذارید.

بهتر است جهت جلوگیری از خونریزی تا چند ساعت پس از دیالیز حمام نروید.

با پرسنل در تغییر محل ناحیه تزریق سوزنها در ه رجلسه دیالیز همکاری نمایید. به این ترتیب عمر فیستول و رگهای خود را تضمین می نمایید

 

Template settings